Przekonaj się do mooczących narzędzi

Leave a comment
Share

Jakiś tekst zajawki…

To, że dzięki JavaScriptowi świat stron WWW staje się lepszy wiadomo nie od dzisiaj. Od momentu nagłośnienia faktu istnienia Asynchronicznego JavaScript i XML (powszechniej znanego jako AJAX) nowe biblioteki wyrastają jak grzyby po deszczu. Nie chodzi już tutaj o samo ułatwienie używania AJAXa, ale przede wszystkim zgrabne, intuicyjne i szybkie wykorzystanie możliwości skryptowego języka programowania.

Do tej pory powstało wiele bibliotek JavaScriptowych, jednak najpopularniejszych jest tylko kilka: Prototype, jQuery, YUI, DOJO, MochiKit, ExtJS. Nie wymieniłem jeszcze jednej… mojej ulubionej: mooTools. Biblioteka z początku może nie znana – teraz zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

mooTools: Compact javascript framework

Zainteresowała od pierwszych wersji testowych. Zaskoczyło mnie głównie to, w jaki sposób została napisana. Powiada się, że najprostsze rzeczy są najpiękniejsze. I takie właśnie są mooToolsy.

Bibliotekę polecam każdemu, kto ma cokolwiek wspólnego z tworzeniem stron www. Doskonała dokumentacja, generator kodu biblioteki oraz dodatków a także co najważniejsze spora liczba ludzi, którzy się przekonali do biblioteki sprawia, że na nieoficjalnym forum, IRCu czy grupie dyskusyjnej można się dowiedzieć wszystkiego na temat biblioteki. Nie wspominając już o długiej liście gotowych, sprawdzonych rozwiązań.

Ludziom zainteresowanym użyciem biblioteki we własnych projektach polecam na start poczytanie bloga consideropen, a dokładnie 30-dniowego mootoolsowego tutoriala, który z pewnością objaśni użytkowanie tej niesamowitej biblioteki.

About Świtoń Michał

Z zamiłowania programista PHP oraz poniekąd grafik komputerowy :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>